Gitina Briga

Je li ti lakše kad svoje brige podijeliš s drugima ili ih radije voliš zadržati za sebe? Možda si s vremenom postala naklonjenija potonjem rješenju?

Ipak, kad je tvoje dijete u pitanju, sigurna sam kako bi uvijek odabrala da ti se ono obrati s povjerenjem i povjeri ti sve svoje brige.

Ova je slikovnica izvrstan način za uvod u razgovor s djecom o nošenju s brigama i problemima.

Briga s velikim B

Gita je posve obična djevojčica. Reklo bi se da voli sve što vole djeca. 🙂

Međutim, njen svijet počinje dobivati tmurne obrise (i metaforično i doslovno – prikazano sivim tonovima u ilustracijama) kad otkrije Brigu.

Nije istaknuto o kakvoj je brizi riječ, no neupitno je da je Briga (s velikim B!) tu.

Isprva malena, svakim je danom postajala sve veća. I pratila je Gitu u stopu, što god radila i gdje god bila.

“Neobično je što nitko nije vidio Gitinu Brigu – čak ni učiteljica. Stoga se Gita pravila da ju ni ona ne vidi.”

Gita se trudila ponašati kao da je sve u redu, no postala je toliko zabrinuta da više nije mogla raditi ni ono što voli, poput visokog ljuljanja na ljuljačkama.

Čak se počela pitati hoće li ikad više biti bezbrižna i sretna.

Preokret se događa jednog dana u parku, kad je ugledala usamljenog dječaka i – njegovu Brigu!

Tog je trenutka shvatila da ipak nije jedina koja ima Brigu. Vjerujem da joj je već ta spoznaja barem mrvicu olakšala situaciju. 🙂

Obratila se dječaku i pitala ga što ga brine, a on joj se otvorio…i tada se dogodilo nešto vrlo neobično:

“Njegova Briga počela se smanjivati!”

Primijetivši to, i Gita je počela govoriti o svojoj Brizi.

Upalilo je – i njena se briga počela smanjivati!

Štoviše, gotovo je iščeznula!

Šarenilo radosti vratilo se u Gitin život!

Kraj ove priče također je znakovit – istaknuto je da su Gitu i u budućnosti povremeno morile Brige (“svima se to povremeno dogodi”), no sada je znala kako ih se riješiti pa se nikad nisu dugo zadržale!

Živa briga

Postoje brojne slikovnice o osjećajima, no ova je posebna jer je osjećaj zabrinutosti personificiran – ima svoje ime, vidimo kako izgleda i kako se ponaša – a upravo na taj način djeca lakše shvaćaju i prihvaćaju da se radi o nečem stvarnom!

Bez obzira na to je li trenutna (ili buduća) Briga tvog djeteta to što nema igračku koju žarko želi, što se boji potresa ili doživljava neku vrstu nasilja, važno je osvijestiti mu/joj da se brige smanjuju kad se o istima razgovara!

Čitanjem do kvalitetnog odnosa?

Sigurno je da za povjerljiv i povezujuć odnos s djetetom, na temelju kojeg će se mališani bez zadrške obratiti roditeljima kad postanu preplavljeni negativnim emocijama, nije dovoljno samo (pro)čitati slikovnice poput ove.

Ipak, upravo su ovakve slikovnice izvrstan alat za uvod u razgovore o osjećajima i povjerenju, a čitanje kao takvo aktivnost koja nesumnjivo doprinosi osjećaju topline, bliskosti i povezanosti između djece i roditelja – a sve su to koraci u građenju povjerenja i ljubavi unutar dubokog i složenog procesa znanog kao Roditeljstvo. 🙂

I za kraj – i ilustracije mi se iznimno dopadaju, a pogotovo igra svijetlim i tamnim tonovima u prikazima obuzetosti brigom, odnosno bezbrižnosti. 

Šime i ja ostavljamo vam veeeliku preporuku! 🙂

Mali leksikon

Naslov: Gitina Briga

Tekst i ilustracije: Tom Percival

Prijevod: Ozren Doležal

Nakladnik: Profil Knjiga

Cijena: 69 kn

Preporučena dob: od otprilike 3 do 10 🙂

Odgovori